Hashtagi. Nie takie straszne jak je malują, cz. 4 – Zakazane hashtagi

Hashtagów jest miliony, ale nie każdego powinno się używać, niektóre bowiem są zakazane. Dlaczego tak jest? Których hashtagów unikać i czym skutkuje użycie zakazanego znacznika? O tym właśnie jest ten wpis.

Hashtagi, czyli słowa i emoji poprzedzone znakiem specjalnym „#”, pozwalają na segregację treści. Niestety wcale nie rzadko, pod niektórymi znacznikami, pojawiają się zdjęcia i filmy niezgodne z regulaminem Instagrama, czyli np. fotografie, ukazujące nagość lub pornografię, posty rasistowskie, nawołujące do przemocy czy do samookaleczenia. 

Jeśli pod danym hashtagiem notorycznie pojawiają się niestosowne treści lub użytkownicy często zgłaszają naruszenia, Instagram blokuje go, aby uniknąć ich rozpowszechniania. Hashtagi blokowane są na stałe, jak np. „instagirl” lub tymczasowo, jak „coffee”, który zakazany był przez około rok. Podobnie było z hashtagiem „books”, który jakiś czas temu został z powrotem oddany do użytku. Dlatego listy zakazanych hashtagów, które możecie znaleźć w Internecie, szybko się dezaktualizują.

Użycie zakazanego znacznika niekorzystnie wpływa na algorytm Instagrama, a co za tym idzie, na zasięgi. Jeśli pod Twoim postem pojawi się choć jeden zbanowany hashtag, wszystkie pozostałe znaczniki użyte pod tym postem stają się zupełnie bezużyteczne. Co więcej spadek zabiegów nie dotyczy tylko tego jednego posta, ale odbija się również na kilku kolejnych.

Niektóre # są dość oczywiste, jak np. „Instagirl” (duuużo nagości), ale część z nich naprawdę może zaskoczyć, np. „boho”, czy „mirror”. Polskie hashtagi są jeszcze zbyt małe, żeby były banowane, więc tu raczej nie ma czego się obawiać.

Są dwa sposoby na sprawdzenie, czy dany hashtag jest zbanowany.

Można to zrobić ręcznie, wpisując go w lupkę Instagrama lub korzystając ze stron lub aplikacji do tego przeznaczonych. Po wpisaniu w wyszukiwarce Instagrama hashtaga, który jest zbanowany, wyświetla się komunikat, informujący o tym fakcie, tak jak na poniższym zdjęciu.

Co ciekawe, sprawdzając ręcznie na Instagramie otwartym w przeglądarce internetowej, informacja o ukryciu hashtaga znajduje się na dole strony, co może być mylące i łata do przeoczenia.

Jeśli chodzi o aplikacje i strony www, ja korzystam zwykle z Hasztagban . Warto pamiętać, że ręczne sprawdzenie na Instagramie zawsze będzie wiarygodniejsze, ponieważ programy czasami popełniają błędy. Rzadko, ale popełniają. Jeśli nie jesteście pewni czy hashtagi, które chcecie zamieścić pod postem, są dozwolone, zawsze lepiej to sprawdzić, nie narażać się na spadek zasięgów.

Pozostałe wpisy o hashtagach:
Hashtagi. Nie takie straszne jak je malują, cz. 1 – fakty i mity TUTAJ
Hashtagi. Nie takie straszne jak je malują, cz. 2 – dobranie hashtagów do posta TUTAJ
Hashtagi. Nie takie straszne jak je malują, cz. 3 – wyświetlenia z hashtagów TUTAJ

6 comments
  1. Właśnie wpisałam sobie #instagirl w telefonie i działa, więc dlaczego uważasz, że jest “zakazany”? Pozdrawiam 🙂

    1. Dagmara, jak wpiszesz sobie w lupce w znacznikach instagirl, to wyskoczy Ci komunikat, o którym pisałam w tekście. A co masz na myśli pisząc, że Ci działa?

      1. Miałam na myśli, że jak wczoraj wpisałam #instagirl to nie miałam tego komunikatu, ale teraz sprawdziłam jeszcze raz i jest komunikat. Dziwne…

  2. Dopiero uczę się o hasztagach i tych wszystkich opcjach na Instagramie. Dziękuję bardzo przydatny post. Teraz będę wiedziała jak unikać zbanowanych #. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ