Najlepsze zdjęcie profilowe na Instagramie, czyli jak zrobić jednolite tło na zdjęciu

fot.: Justyna Kocur-Czarny, jkocurczarny.com

Odpowiednie zdjęcie profilowe ma wpływ na zaangażowanie odbiorców, zasięg, a nawet na przyrost nowych obserwujących. Małe, bez możliwości powiększenia, ale ma wielką moc.

Jakie zdjęcie jest odpowiednie i na czym ta jego moc polega? Zaraz to wytłumaczę, a zacznę od tego, jaką rolę odgrywa nasze profilowe w rozwoju konta.

Dlaczego zdjęcie profilowe jest ważne?

Przynajmniej kilka razy dziennie (jeśli nie kilkadziesiąt) zaglądamy w zakładkę ostatnich aktywności, żeby zobaczyć kto polubił lub skomentował nasze treści. Najczęściej robimy to zaraz po publikacji nowego posta, bo nawet kilka razy na minutę. Bardzo często odwiedzamy także profile, których aktywność zauważymy. Nie wchodzimy jednak we wszystkie z nich, a w te, które przyciągnęły nasz wzrok, uwaga, właśnie zdjęciem profilowym. Co więcej, nawet nie samym zdjęciem, a jego kolorami. Ten sam czynnik będzie miał również znaczenie w wejściach na profil z pozycji komentarza, który zostawisz pod czyimś postem.

Jest to szczególnie ważne, jeżeli Twoja strategia pozyskiwania nowych odbiorców opiera się na aktywności u innych użytkowników.

Charakterystyczne i rzucające się w oczy zdjęcie profilowe będzie miało także wpływ na to, czy Twoi odbiorcy otworzą w pierwszej kolejności Twoje stories czy stories, które znajduje się obok Twojego. Ponieważ większość naszej populacji jest wzrokowcami, to zdecydowanie łatwiej przychodzi nam zapamiętanie zdjęcia niż nazwy profilu, więc wybór profilowego będzie miał wpływ także na rozpoznawalność Twojego konta.

To jakie zdjęcie będzie najlepsze jako profilowe? Na pewno wyraźne i czytelne (nierozmazane, nie za daleko), charakterystyczne i dobrze widoczne zarówno w jasnym i ciemnym trybie telefonu. Baz dwóch zdań najlepiej sprawdzają się zdjęcia postaci na jednolitym tle.

Żeby zrobić takie zdjęcie nie musisz teraz szukać niebieskiej czy różowej ściany (jak robiłam to kiedyś ja haha). W prosty i szybki sposób możesz zrobić to samodzielnie w mobilnej aplikacji do edycji zdjęć, np. PicsArt. I właśnie w niej pokażę Ci, jak krok po kroku zamienić tło dowolnego zdjęcia na jednolite. Zajmie Ci to dosłownie kilka minut.

Jak zrobić jednolite tło na zdjęciu?

1. Pobierz na telefon aplikację PicsArt – jest darmowa i bezpłatnie można korzystać z wielu jej funkcji. Do zmiany tła wersja podstawa Ci wystarczy, choć trzeba się liczyć z wyskakującymi reklamami. (iOS , ANDROID)

2. Zarejestruj się w aplikacji i zaloguj.

3. Kliknij w znak plusa na dolnym panelu (podobnie, jak na IG) i wybierz z rolki aparatu zdjęcie, najlepiej portret lub przedstawiające połowę sylwetki (tę górną rzecz jasna), na którym chcesz zmienić tło.

4.Na dolnym pasku znajdź opcję „kształt maski”. Na zdjęciu pojawi się półprzeźroczyste, białe tło z kółkiem pośrodku.

5. Złap za strzałki obok kółka, pomniejsz je maksymalnie, jak tylko się da i przesuń w któryś z rogów zdjęcia tak, aby Ci nie przeszkadzało i nie było widoczne na zdjęciu profilowym (na zdjęciu poniżej w przybliżeniu zobaczysz, gdzie umieściłam swoje kółko).

6. Wejdź w opcję „kolor tła”, wybierz swój kolor i zaakceptuj (zamiast jednolitego koloru możesz również posłużyć się gotowym tłem wybierając opcję „wzór tła” zamiast „kolor tła”).

7. Kiedy całe zdjęcie pokryje się półprzezroczysty kolorem, suwakiem zmień krycie na 100%.

8. Następnie wybierz funkcję “gumki” (znajduje się na górze) i spośród wymienionych elementów wybierz „tło”, dzięki czemu spod koloru wyłoni się postać, a tło pozostanie zakryte.

9. Jeśli chcesz gdzieś dorysować brakujący fragment tła lub go wymazać, możesz zrobić to ręcznie używając funkcji „przywróć” lub „wymaż” (na tym zdjęciu zamalowałam widoczny fotel).

10. Zapisz zmiany ptaszkiem w prawym górnym roku i daj zastosuj, na koniec pobierz zdjęcie na telefon.

Wskazówka: Nawet jeśli będzie Ci się wydawało, że tło nieestetycznie przylega do postaci i wygląda to sztucznie, to pamiętaj, że zdjęcie profilowe na Instagramie jest bardzo małe i nie ma możliwości powiększenia, więc niedociągnięć nie widać. Możesz to sprawdzić na próbę (i na chwilę) edytując swoje zdjęcie.

Czy jest jakiś inny sposób na zmianę tła? Na pewno wiele. Ja dzielę się sposobem, który znam i sama używam.

Czy warto zmienić profilowe?

Jeśli tego chcesz i zmiana ma zadziałać na korzyść, to pewnie. Pamiętaj jednak, żeby przygotować na to swoich odbiorców i wcześniej poinformować ich o zmianie na InstaStories. Tylko nie pytaj obserwujących, czy chcą zmiany, bo prawie zawsze wynik ankiety jest negatywny. W końcu nie lubimy zmian czegoś, do czego się przyzwyczailiśmy.

To do dzieła. Dobrej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ