10 funkcji Instagrama, których prawdopodobnie nie znacie

Instagram – na pierwszy rzut oka prosta aplikacja, niezbyt skomplikowana w obsłudze, o ograniczonej ilości dodatkowych funkcji. Ale czy na pewno?

Poniżej przedstawiam Wam listę 10 funkcji na Instagramie, których prawdopodobnie nie znacie lub ewentualnie coś Wam się kiedyś obiło o uszy, ale nie do końca wiecie o co chodzi.

1. Zmiana okładek relacji wyróżnionych

Jestem przekonana, że spora część z Was, chcąc ustawić okładkę na swoje relacje wyróżnione, wrzucała ją najpierw na swoje Insta Story. Sama tak kiedyś robiłam. Do czasu, aż nie dowiedziałam się, że okładki można dodać bezpośrednio z rolki, przytrzymując dłużej wybraną relację wyróżnioną, dalej wchodząc w jej edycję, edycję zdjęcia w tle i wybierając pierwszy z lewej strony element przypominający zdjęcie z widoczkiem. Proste prawda?

2. Wysłanie / udostępnienie relacji wyróżnionych

Relacje wyróżnione można również udostępnić innym osobom lub przesłać w formie linku. To bardzo przydatna opcja, jeśli w relacji macie zapisane konkretne informacje na dany temat, np. na temat promocji, opisu produktu lub relacji z podróży. Można wtedy całość przesłać dalej. A jak? Wystarczy przytrzymać dłużej wybraną relacje wyróżnioną i wybrać opcję „Wyślij do…” lub „kopiuj zaznaczony link”.

3. Informacje o koncie / wcześniejsze nazwy

Czy wiedzieliście, że możecie sprawdzić wcześniejsze nazwy czyjegoś konta? Oczywiście jeśli od momentu powstanie, w międzyczasie nazwa uległa zmianie. To dobra opcja do weryfikacji wiarygodności konta. Handel kontami jest coraz bardziej popularny i choć „handel kontami” może brzmieć komicznie, to naprawdę powszechne zjawisko, dlatego lepiej znać tę opcję, bo może się kiedyś przydać. Aby podejrzeć poprzednie zewy profilu, wystarczy na wybranym profilu wejść w opcje (3 kropki w prawym, górnym rogu), a następnie wybrać „informacje o tym koncie” i „poprzednie nazwy użytkownika” (nie dotyczy to kont prywatnych).

4. Ograniczone konta

Funkcja ta zabezpiecza Was przed niepożądanymi interakcjami ze strony konkretnych użytkowników, bez konieczności ich blokowania. Może zdarzyć tak, że wśród Waszych odbiorców znajdzie się osoba pisząca irytujące wiadomości i komentarze. A co jeśli będzie to koleżanka z pracy i nie będziecie chcieli takiej osobie sprawić przykrości? Wtedy wystarczy nadać ograniczenia. Taka osoba może pisać pod Waszymi postami komentarze, ale będą one widoczne tylko dla niej i dla Was. Pozostałe osoby nie będą ich widziały. Ukryty zostaje również status Waszej aktywności oraz informacja o odczytanej wiadomości prywatnej. A co najważniejsze, taka osoba nie jest o tym informowana. Aby nadać ograniczenia wystarczy bezpośrednio na profilu takiej osoby, wystarczy wybrać w górnym, prawym roku 3 kroki i kliknąć „Ogranicz”.

5. Wyciszenie kont

Jeśli natomiast inna koleżanka z pracy pisze miłe komentarze, ale za to wrzuca na swoje konto filmy i zdjęcia, które Was w ogóle nie interesują lub doprowadzają do szaleństwa, to mam kolejną dobrą wiadomość, Instagram idzie z ratunkiem i pozwala na wyciszenie takiego konta. Wystarczy przytrzymać chwilę dłużej relację takiego użytkownika, dać Wycisz i wybrać, czy wyciszone mają być tylko relacje, czy także posty. Ale gdybyście zatęsknili, to zawsze możecie wejść na profil tej osoby i zobaczyć, co się u niej dzieje lub po prostu cofnąć wyciszenie.

6. Znaczniki / zatwierdzanie zdjęć ze znacznikami

Jeśli chcecie mieć kontrolę nad tym kto i na jakich zdjęciach Was oznacza, wystarczy wejść w ustawienia, następnie w zakładkę „prywatność” i „znaczniki”. Tam możecie ustawić ręczną zatwierdzanie znaczników.

7. Pobierz dane

Instagram umożliwia użytkownikom pobranie wszystkich danych z własnego konta. I nie są to tylko zdjęcia, ale także opisy, komentarze, wiadomości prywatne, nazwy followersów, komentarze wraz z datą oraz godziną. Po prostu wszystko. Wszelkie informacje są gromadzone w serwerach aplikacji. Jeśli chcecie pobrać swoje dane, wystarczy wejść w ustawienia, kolejnie Bezpieczeństwo i „Pobierz dane”. Tam należy wpisać adres e-mail, na który chcecie otrzymać dane i kliknąć „Poproś o link do pobrania”. Na koniec podaje się hasło do Instagrama i wystarczy czekać. Wskazany czas oczekiwania to 48h, ale link przychodzi zazwyczaj w ciągu godziny i jest aktywny do 4 dni.

8. Zarchiwizuj

Instagram nie lubi, kiedy usuwa się wrzucone treści, do tego stopnia, że może się to odbić na algorytmie. Dlatego zamiast usuwać posty, których z jakiegoś powodu nie chcecie już na swoim feedzie, lepiej je zarchiwizować. Znikną one z widoku na profilu, jednak pozostaną w zakładce Archiwum. Aby to zrobić, wystarczy wejść w 3 kropki nad postem i wybrać „zarchiwizuj”.

9. Aplikacje i witryny / dostęp innych aplikacji

Dla bezpieczeństwa konta warto sprawdzić, czy do konta mają dostęp jakieś zewnętrzne aplikacje. To ważne, jeśli chcecie zabezpieczyć się przed kradzieże profilu. Wcześniej ta opcja dostępna była wyłącznie z poziomu komputera, dziś można to sprawdzić także z telefonu, wchodząc w ustawienia, bezpieczeństwo, a dalej aplikacje i witryny.

10. Ukryj reklamę

Reklamy na Instagramie są raczej subtelne i często niezauważalne, ponieważ dostosowane są do naszych zainteresowań i przewijają się na między innymi, często podobnymi treściami. Jeśli jednak jakaś będzie wyjątkowo irytująca, będzie pojawiać w kółko lub zupełnie nie będzie Cię interesować, możecie poinformować Instagram o swoich preferencjach, klikając „Ukryj reklamę”. Dzięki temu ta reklama nie będzie Wam się już wyświetlać, a IG będzie brało to pod uwagę przy dostosowywaniu kolejnych treści reklamowych. Aby ukryć post sponsorowany należy wejść w 3 kropki nad danym postem i wybrać odpowiednią opcję.

Instagram cały czas się rozwija i co chwilę pojawiają się nowe funkcje, które zwiększają komfort użytkowników. Wszystkie nowości na bieżąco pokazuję i omawiam na moim profilu na IG Socjomaniaczka.

9 comments
  1. Noo jak zawsze przydatna wiedza. Ja zawsze zastanawiałam się jak zrobić rzeczy opisane w punkcie pierwszym i już wiem. Dziękuję

  2. Mega dawka wiedzy!!! Jak zwykle! Uwielbiam Cię za to (i nie tylko za to). Pozdrawiam🙋‍♀️🙋‍♀️🙋‍♀️💋

Comments are closed.

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ